Закрити вікно
 

Відеокамери з російським програмним забезпеченням – чому мер Білої Церкви вперто ігнорує факти?

Камери, які встановлять в Білій Церкві в рамках програми Smart City, матимуть російське програмне забезпечення! Скандал дворічної давнини набирає нових оборотів. Геннадій Дикий назвав «брєдом» прохання начальника Білоцерківського відділу поліції  переглянути співпрацю з фірмою російського походження. Мер відмовився шукати іншого підрядника для обслуговування системи відеоспостереження. 

Мова йде про сумнозвісний контракт із фірмою Axxon Soft. 

3 факти про АкксонСофт:

  • Програмне забезпечення Аксон Некст (Axxon Next), розроблене компанією Axxon Soft (про що свідчить їх сайт) числиться у єдиному реєстрі російських програм для ЕВМ і баз даних. Посилання на сайт виробника, вказане у реєстрі (http://www.itv.ru/products/axxon_next/) при вході з України автоматично перенаправляє користувача на україномовний сайт http://www.axxonsoft.com/ua/, де компанія Аксон Софт позиціонується як українська. 
  • Після того, як розпочалася військова агресія проти України з боку Росії, засновник фірми, громадянин Росії Мурзін Олександр, вийшов зі складу засновників і на його місце став Курінний Олександр, директор ТОВ «АкксонСофт» і громадянин України. Таким чином, історія компанії була вибілена для українського ринку, оскільки філіалу Російської фірми в Україні не довіряли б.
  • Було вже декілька голосних інцидентів з фірмою АкксонСофт. Українське Євробачення скасувало виграний фірмою тендер на встановлення систем безпеки саме через підозру у співпрацю фірми з російськими спецслужбами. У місті Дніпро тендер на технічне супроводження камер також виграла АкксонСофт. Міські активісти швидко зреагували та посприяли розірванню контракту з фірмою саме через її російське походження. 

Тож, 16 грудня 2019 року на засіданні постійної комісії з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю, оборонної роботи, запобігання корупції, сприяння депутатській діяльності, етики та регламенту БМР депутати розглянули звернення Національної поліції України щодо заміни програмного забезпечення AXXON до відеокамер по місту на те, яке пропонує поліція.

До керівника депутатської комісії депутата Сергія Наконечного надійшло звернення поліції з таким текстом: «Проблемним питанням є походження програмного забезпечення AXXON, на якому побудована система відеоспостереження  Білоцерківської міської ради. За інформацією щодо використання даного програмного забезпечення російського походження, програмне забезпечення AXXON створює загрозу національній безпеці та державному кіберпростору. Саме тому необхідно винести дане питання на сесію міської ради для вирішення закупівлі та встановлення сучасного та захищеного програмного забезпечення» - йдеться у повідомленні  начальника поліції Сергія Ждана.

На засіданні комісії виступив начальник управління зв’язку Головного управління Національної поліції України в Київській області Микола Коваленко, який навіть запропонував готову альтернативу: «У зв’язку з тим, що програмне забезпечення AXXON має російське походження, я би пропонував у подальшому його не розвивати, а використовувати його технічно-апаратну частину. Зараз вже збудована загальнообласна платформа Київської області. Вона може включити до себе 675 камер. На сьогодні підключено 299 камер. Я б пропонував підключитися до цієї платформи. Місту вигідно тим, що не треба купувати новий сервер, бо він обслуговується областю в цілому. Вузол відео-зв’язку встановлюється на перехресті, на виїздах з міста або в інших місцях, де це потрібно, і на той же комп’ютер скидається відео з камер. Місто оплачує електроживлення і нове обладнання. Один відео-вузол, до якого входить камера з розпізнаванням номерів та оглядова камера, коштують з установкою та програмуванням 70-75 тис. грн. Це місту дасть змогу бачити не лише ситуацію по місту, а й по області. До цієї платформи вже приєдналися Рокитне, Новопетрівка, Бровари», - сказав представник обласної поліції.

Тож, вже 20 грудня, на позачерговій 86 сесії БМР до міського голови Геннадія Дикого з трибуни звернувся депутат БМР, голова профільної депутатської комісії Сергій Наконечний. Він і спробував донести до мера необхідність  пошуку альтернативи фірмі з російським походженням AXXON та передати вимоги Національної поліції. Проте мер навіть не дав договорити Сергію Наконечному.

«З метою належного забезпечення порядку та безпеки громадян просить поліція до програми «SMART-СITY» включити фінансування заміни програмного забезпечення до відеокамер, тому що начальник поліції пише про те, що дане програмне забезпечення, яке ми…», - тільки й встиг сказати Сергій Наконечний.

«Послухайте, Сергій Павлович, …дуже добре, дуже добре… але там брєд написаний, я вам ще раз кажу. І я про це сказав начальнику поліції. Дякую за питання …сесія Білоцерківської міської ради закрита», - помітно нервуючи перебив виступ депутата мер Геннадій Дикий.

Тобто попри пряме прохання начальника поліції та беззаперечні факти «російського походження» програмного продукту, мер Білої Церкви відмовляється переглядати власне рішення, прийняте майже 2 роки тому. 

Нагадаємо, громадські організації та місцеві журналісти ще у березні 2018 року наголошували на тому, що продукція AXXON має російське походження. 

Тоді ж на історію звернув увагу і Національний корпус. Під стінами міської ради зібрався натовп активістів з палаючими факелами під гаслами: «Ні російським шпигунам». Головною вимогою Національного корпусу до Геннадія Дикого стала відмова від співпраці з компанією «АкксонСофт». 

Незважаючи на те, що фірма має українську реєстрацію, а продукцію нібито виготовляє в Німеччині, є вагомі докази чергового схематозу: «Заведення техніки для прослуховування вже стало буденною справою. Єдине, що треба при цьому – зашифрувати країну походження програми. Якщо це були російські засоби відеоспостереження, то зрозуміло, що ввезти їх в Україну надзвичайно вигідно через наших партнерів з Європейського Союзу, зокрема таких потужних розробників як Німеччина. У нас немає перестороги, що таке обладнання може бути використано проти України.  Більшість російських фірм мають іноземний капітал, умовно змінюючи власників. Росія не хоче втрачати наш ринок, тому продає рядову продукцію, приміром, через Казахстан, а високотехнологічну – через європейські ринки. Чому європейські країни на це йдуть? Тому що це бізнес, Росія витрачає багато грошей на такі схеми», - застерігав в інтерв’ю телеканалу «Крокус» Микола Маломуж, голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.)

Та пропри всі застереження, міський голова Білої Церкви Геннадій Дикий договір з ТОВ «АкксонСофт» розривати не збирається. І у відповідь на всі надані докази та висновки поліції говорить лише одне – «брєд». 

«У нас в місті отак все це робиться…Є одна думка того, хто очолює місто і не має сенсу йому щось пояснювати. А тепер нам спільно треба шукати вихід із ситуації», - резюмує Володимир Бабенко.

У мережі вже зародилося кілька припущень, чому Геннадій Дикий ігнорує факти та відмовляється шукати альтернативу російській фірмі. Дехто стверджує, що мер просто не розуміє серйозності загрози чи не вірить у контроль подібних фірм з боку ФСБ. А хтось підозрює, що міський голова має власний прихований інтерес від угоди з АкксонСофт. Сподіваємося, що і ті, і інші помиляються в своїх припущеннях. 

У Білій Церкві є багато режимних об’єктів та воєнних частин. Доступ ворожої країни-агресора до такої інформації дійсно може нести загрозу національній безпеці. Маємо надію, що Геннадію Дикому вистачить сміливості визнати свою помилку та розірвати договір з фірмою Axxon Soft!


Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
Залишити коментар
Надзвичайні новини
  • У Білій Церкві на пішохідному переході збили літню жінку
  • У Білій Церкві в річці Рось потонула дитина (ВІДЕО)
  • У Білій Церкві горів гуртожиток аграрного університету
Новини партнерів
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Популярне